ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

Makale Dizini

 cellphone-children-radiation-cancer 1

İnsanın temel yaşam felsefesi, yaşam süresini arttırabilmek için kendisine zarar veren her türlü zararlı etkenden (Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve radyoaktif ) uzak durmasıdır. Genlerimiz üzerine çalışan bilim adamları DNA’nın  ölümsüz olduğu belirtmektedirler. 

 Bilimsel ve teknik gelişmelerin insan yaşamına ucuz, kaliteli, verimli ve risk unsuru içermeden sunulması, insani ve temel bir sorumluluktur.


“Benim çocuğum cep telefonunu benden iyi kullanıyor.”

Çevrenizde minicik çocukların ellerinde cep telefonu olduğunu görmüşsünüzdür. Anne ve  babaya karmaşık gelen yeni model cep telefonunu evin küçük bireyi büyük bir ustalıkla kullanmaktadır. Anne ve babalar hayranlıkla çocuklarının cep telefonu kullanmasını izlerken büyük bir gururla 

“Zamane çocukları bir harika. O karmaşık aleti nasıl da büyük bir ustalıkla kullanıyor, ben bile hala kullanmayı beceremezken…’. diyorlar.

Başka bir anne ise ”Benim çocuğum daha ilkokula bile gitmiyordu. Bir bilseniz, okuma yazma bile bilmiyorken kısa zamanda o minik elleriyle nasıl da cep telefonunu kullanmaya başladı.” 

Diğer anne hiç altta kalır mı? ”O da bir şey mi? Benim çocuğum daha 10 aylıkken eline cep telefonunu alır, sanki karşısında biri varmış gibi kulağına götürürdü. Ben iş yaparken eline cep telefonunu verirdim. Cep telefonundaki oyunları oynar, oyalanır ben de rahatlıkla evin işini yapabilirdim.” 

Hatta sohbet esnasında bebeği ağlayan arkadaşına bilgiç bir eda ile tavsiyede bile bulunur ”Oğlum bebekken ağladığında kulağına cep telefonu dayar, müzik dinletirdim. Müziği dinleyince bebeğim ninni dinler gibi nasıl da sakinleşir, mışıl mışıl uyurdu bir bilsen.  Hemen sen de…….müziği dinlet. Bak uzmanlar söyledi. Bu müzik bebeğin zekasını artırırmış. Bak abla sözü dinle, büyüklerinin  tecrübelerinden yararlan….’

 Bu diyaloglar size tanıdık geldi mi? Yukarıdaki diyaloğu sakın ola ki farazi bir diyalog sanmayın, Tamamı ile gerçek diyaloglardan seçilmiştir. Maalesef günümüzde ebeveynler adeta kendi çocuklarının cep telefonu kullanma konusundaki becerileri ile yarışmaktadırlar. Şüphesiz bir anne- baba için çocukları hayatta en değerli varlıklarıdır. Hiçbir anne-baba çocuğuna bilerek zarar vermez. Bu nedenle 7-8/10/ 2011   tarihlerinde Elektrik Mühendisleri Odası, İstanbul Barosu ve Tabipler Birliğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Elektromanyetik Alanlar ve etkileri sempozyumu’ na katılan başta ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nde toksikoloji ve çevreci araştırmalar kurulunun kurucu direktörü Devra Lee Davis olmak üzere, ülkemizdeki değerli bilim adamlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmaların ışığında paylaştıkları bilgiler, bütün insanlığın nasıl bir tehdit altında olduğu konusunda insanları tekrar tekrar aydınlatmanın bir insanlık görevi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle Elektromanyetik Alanların insan ve çevreyi nasıl etkilediği konusunda derlediğimiz kapsamlı bir çalışmayı okuyacaksınız.

  •  Evimizde, işyerimizde kısaca günlük hayatımızda kullandığımız teknoloji harikaları olarak gördüğümüz, hayatımızı kolaylaştıran cep telefonları, mikrodalga fırınlar, saç kurutma makineleri, bilgisayar, tıraş makinesi, televizyon…..vb, yüksek gerilim hatlarının sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor musunuz….?
  • Özellikle çocuklarda ve gençlerde beyin gelişimine zarar verdiği, çocuklarda  beyin kanserinin  (glimoa)  büyük bir hızla arttığını, baş ağrısı, alerji, uykusuzluk, yorgunluk…vb sebep olduğunu , 10 yıl ve daha fazla süre cep telefonu kullananlarda glioma( beyin tümörü) riskinin arttığını, biliyor musunuz….?
  • Anne adayı hamile kadınların cep telefonu ile konuştuğunda; 
    bebeğin en güvenli olması gereken daha anne karnında bile nasıl bir tehlike içinde olduğunu, düşük tehlikesi riskinde olduğunu biliyor musunuz…….?
  • Hamilelerin cep telefonu kullandığında embriyonun gelişmesine ve beyin hücrelerinin gelişimine zarar verme riski olabileceğini ,
  • Sperm sayı ve kalitesinden bozulma, hatta DNA’da hasar oluşturabileceğini, bu duruma bir önlem alınmadığı takdirde; erkeklerin hamile bırakma yeteneğinin kaybolacağını ve erkek neslinin azalacağını  biliyor musunuz…?

 Teknolojik aletler her geçen gün yaşamımıza biraz daha fazla girmektedirler. Alarmlı saatler, cep telefonları, telsiz telefon sistemleri, ev ve ofislerimizde kullandığımız bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, çanak antenler, televizyon ve radyolar, evde ve işyerlerinde kullandığımız elektrikli cihazlar artık modern yaşamımızın nerede ise ayrılmaz birer parçası oldu. Birçok alanda kullandığımız bu teknolojik aletler, yaşam standardımızı yükseltirken diğer yandan yaydıkları elektromanyetik enerji ile birçok kısa ve uzun dönem etkileri görülebilecek risk olasılıklarını da beraberinde getirmektedirler. Teknoloji yaşamımızı kolaylaştırırken, sağlığımızı da tehdit etmektedir. Eğer bu aletlerden vazgeçemiyorsanız, sağlığınıza olası etkileri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışarak ve kullanımınızı sınırlayarak en azından kendinizi ve çocuklarınızı koruyabilirsiniz.

 Günümüzde teknolojinin gelişimiyle elektromanyetik dalga, elektromanyetik alan gibi kavramlarla artık hayatın her alanında daha fazla karşı karşıya gelmekteyiz.  Günlük yaşantımızda ne kadar sık ve uzun süreli kullandığımızın farkına bile varmadığımız elektronik cihazlar elektromanyetik alan (EMA) yaratmaktadır. Elektronik cihazlardan üretilen elektromanyetik dalgaların gücü ister yüksek, ister düşük olsun, insan vücudunda etkili olmaktadır. Elektromanyetik dalgalar (EMD) vücuttaki dokulara;

          1) Isıtarak ve /ya da

2) kimyasal değişimlere yol açarak zarar verirler.

Yüksek güçlü EMD ısıya bağlı zarar verirken, düşük watt’lı EMD’nin uzun süre alınmasıyla dokularda kimyasal değişmeler nedeniyle zararlı etkileri ortaya çıkar.  

Elektrik enerjisi, hayatımızı sürdürebilmemiz için 20. yüzyıla göre artık daha fazla önceliğe sahiptir. Daha fazla elektrik tükettiğimiz için şebekede daha yüksek manyetik alanlar oluşmaktadır.  Bundan 10 yıl önce olmayan 3G, wireless, GPS ve Bluetooth‘u her geçen gün daha fazla kullandığımız için daha fazla manyetik alana maruz kalıyoruz. Bugün üzerinde çalışılan konulardan biri de radyo dalgalarının ve cep telefonlarının kullanım frekanslarının yükseltilmesi ve adeta mikro dalga özelliği göstermesidir. Halk sağlığı açısından baktığımızda, bu manyetik alanların etkileri artık hissedilmeye başlamıştır. Ancak, halkın bu tipteki dalgalar hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması bilim adamları arasında endişe ve tedirginliğe sebep olmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ise bu etkilerin endişe verici boyutlara ulaşacağı ön görülmektedir. 

Evimizde bulunan görünmez tehlike nedir?

Manyetik alanları oldukça büyük olan tüplü televizyonlar, mikrodalga fırınlar gibi yüksek gerilimle çalışan cihazların yakınında bulunmak, insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu cihazlardan uzakta bulunmak manyetik alanların etkisinden kurtulmak için yeterli korunmayı sağlar.

Tablo 1: Sürekli kullanılan bazı cihazlardan yayılan Elektrik ve Manyetik Alan değerleri

Adresimiz

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (0216) 411 95 98
  (0530) 605 36 79
Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Fenerbahçe Mah. 160/1 A BLOK PK : 34726 Kadıköy - İstanbul

Hakkımızda

Dr Remedy "SAĞLIĞINIZ BAŞARIMIZDIR" sloganına esas olmak üzere sizler için hazırladığı, size en uygun programı tespit edip bunu uygulayıp toplumu oluşturan ve oluşturacak bireylere daha anne karnından itibaren sağlık bilinci ve sağlık kazandırarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı planlar..

Sosyal Medya: