Metabolizma

Metabolizma 
Metabolizma her canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Vücudunuza giren her şey hücrelere ulaşana kadar değişime uğrar. Bu değişimin en uygun şekilde olması gerekir. İşte bu değişim metabolizmadır.

Özetle metabolizma, her canlıda (insan, hayvan, bitki ve mikroorganizmalar) yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir.

    Metabolizmada 2 safha vardır. Katabolizma (yıkım) ve anabolizma (yapım). Daha karmaşık yapıdaki molleküllerden oluşan maddelerin organizmada, daha basit yapılı moleküllere yıkımı süreçlerine metabolizmanın katabolizma süreçleri denilir. Daha basit yapıdaki molleküllerin, daha karmaşık yapıdaki molleküllerin sentezinde kullanılması ise anabolizma tepkimeleridir.

Metabolizma yavaşlaması veya hızlanması diye bir olay yoktur. Sadece katabolizmanın vaya anabolizmanın ön plana geçtiği durumlar vardır ve biz farkında olmadan yanlış dua eder gibi yanlışlık yaparak bu sonuca neden olmaktayız.

      Vücutta işlemler en az 2 ayrı düzeyde gerçekleşir. Bunlardan biri kimyasal boyuttur. Vücut içine herhangi bir yolla giren her madde değişime uğrar. Ağız yoluyla aldığımız gıdaların içinde ve üzerinde, farkına vardığımız veya varamadığımız her türlü madde, hava yolundan aldığımız nefes ile vücudumuza giren ve göremediğimiz her tür molekül de vücudumuza girdikten sonra bu işlemlerden en az birkaç tanesi tarafından etkilenir. Vücudumuza madde girişinin diğer bir yolu da deridir. Burada önemli olan konu moleküllerin doğal olmasıdır. Eğer moleküller doğal değil ve sentetik ise metabolizma etkilenecektir.

Bu bölümde metabolizmanın bozuk çalışması ile ilgili hastalıklar bulunmaktadır.


Özellikle son yıllarda zayıflama rejimlerinde hızlı kilo verdirebilmek amacıyla metabolizmayı hızlı çalıştıran bir takım uygulamalara gidilmektedir..

Unutmayınız nasıl ki gereğinden fazla kullanılan bir araç, erken yıpranarak gerçekleşmesi gereken  ekonomik ömrünü tamamlayamadan hurdaya atılıyorsa, Sizin metabolizmanızında gereğinden hızlı çalışması sizi erken yaşlanma sürecine sokacaktır.

Arzulanan metabolizmanın  hızlı olması veya yavaş olması değildir. Arzulanan metabolizmanın olması gerektiği gibi olmasıdır.

Yani, optimal hızda ve maksimum verimle. Yani tam bir yanma hali olmalıdır ve atıklar mümkün olduğu kadar az olmalıdır.....

Hedefiniz,

Hızlı zayıflama  erken yaşlılık mı?

Yoksa sağlıklı zayıflama , sağlıklı uzun bir ömür mü?

Herkes düşündüklerini ve  bilerek yada bilmeyerek verdikleri kararı  yaşarlar!!

Adresimiz

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (0216) 411 95 98
  (0530) 605 36 79
Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Fenerbahçe Mah. 160/1 A BLOK PK : 34726 Kadıköy - İstanbul

Hakkımızda

Dr Remedy "SAĞLIĞINIZ BAŞARIMIZDIR" sloganına esas olmak üzere sizler için hazırladığı, size en uygun programı tespit edip bunu uygulayıp toplumu oluşturan ve oluşturacak bireylere daha anne karnından itibaren sağlık bilinci ve sağlık kazandırarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı planlar..

Sosyal Medya: