Diabetik Ayak

j 

Şeker hastalığı şu anda bile dünyada 160 milyon insanı etkilemektedir ve bu sayının önümüzdeki 10 yıl içinde 2 katına ulaşacağı tahmin edilmektedir. 

 normal ve_diyabetik_ayakŞeker hastalığı şu anda bile dünyada 160 milyon insanı etkilemektedir ve bu sayının önümüzdeki 10 yıl içinde 2 katına ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Hem yüksek sayıda insanı etkilemesi,  hem de yüksek artış oranı bu hastalığı önemsemek için çok büyük nedenlerdir.

Şeker hastalığının erişkin tipi ani başlamaz. Yaklaşık olarak tanı koymadan 5-12 yıl önce başladığı bilinmektedir. Hatta geriye dönük incelemelerde anne karnında iken hastalığa predispoze yani yatkın olduğu bile söylenebilir. Annenin hamilelikte fazla kilo alması, bebeğin 3000 gr’dan düşük doğum ağırlığı veya 4000 gr’dan daha ağır doğması risk faktörleridir. Bu haliyle hastalığın doğum öncesi çağda başladığını söylemek yanlış olmaz. Tabii çevresel etkiler bu hastalığın ortaya çıkışını erkene alabileceği gibi hiç ortaya çıkmamasını da sağlayabilir. Fakat ne yazık ki günümüz beslenme koşulları, yaşam tarzı ve gıda maddelerindeki mikrobesin eksiklikleri hastalığın daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Bu hastalık ve yol açacağı durumlardan korunma yolu olarak hala mükemmel glukoz kontrolü gerektiği söylense bile en önemli faktör insülin kontroludur. Açlık insülin düzeyinin 10 mIU/ml üzerinde olması diabet için ciddi risk faktörüdür. İnsülin düzeyinin 5 mIU/ml altında olması iyidir ama 2-3 mIU/ml altında olması daha iyidir. Pankreas gereğinden fazla insülin yapsa bile etkisiz konumda olacağından sonuçta kan şekeri gittikçe yükselir. İnsülini etkili olarak kullanma yeteneği kaybolduğunda prediabetik sendrom söz konusudur ve kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, kalınbağırsak ve over kanseri görülebilir. Bu arada kilo artışı, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve yüksek kolesterol çoğunlukla vardır.

Yüksek kan şekeri kan damarlarının harap olmasına ve tıkanmasına yol açar. Organ hasarları ve yetersizlikleri ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği, kalp krizleri, körlüğe kadar giden kanamalar, inme ve felçler, ayakta gangrene ve bacağın amputasyonuna  (kesilmesi) kadar giden diabetik ayak görülür. Nöropati denilen sinir sisteminde hasar şeker hastalarının %60-70’ini etkiler ve his kaybına neden olur.  

normal ve ulserli ayakAyakta ülser denilen yaralar dolaşım yetersizliğinden dolayı olur. Şeker hastalarının %25’inde ayak problemleri mevcuttur ve bunların %6-10’unun bacağının kesileceği tahmin edilir. Şeker hastalarının %50’sinde bacak damarlarında yağ tabakasının oluşmasına bağlı, periferik arter hastalığı denilen daralma mevcuttur. Bu tabakaya aterosklerotik plak denir ve kanın hücrelere daha az gitmesine ve oradaki hücrelere yeteri kadar oksijen ve besin maddesi gitmemesine ve hücre açlığına neden olur. Sonuçta ayakta yaralar oluşur. Yaraların olduğu kişilerin % 80’inde his kaybı da mevcuttur. Eğer damar tam olarak tıkanırsa gangren denilen durum görülür.  


  Gangren olayında arter tıkanması, dışardan bir hasar ve kötü doku iyileşmesi vardır. Bundan dolayı tedavide yeniden dolaşımı sağlama, doku kaybının düzeltilmesi ve doku iyileşmesinin sağlanması gerekir. 

 diyabetik ayakTedavide ilk basamak kan şeker düzeylerini ve insülini normal düzeylerde tutmak ve bu amaçla tüm işlenmiş gıdaları, meyveleri, patatesi ve başta ekmek olmak üzere unlu ürünleri kısıtlamak gerekir. İkinci olarak; sık aralıklarla az miktarda yemek yemek, tavuk ve balığı tercih etmek, özellikle yeşil renkli brokoli ve asparagusu tercih etmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. 

Tedavide ağızdan şeker düşürücü ilaçlar almak ve insülin kullanmak mevcuttur ama bu tedavi yöntemi hastalığı düzeltmez veya kontrol altına almaz. Sadece kan şekerini düşürür. Bu bile iyidir ama hastalığın ilerlemesine etkili olmadığı için bir süre sonra doz artırımı gerekecektir ve doz artırımına rağmen kan şekeri istenildiği gibi kontrol edilemeyecektir. Sonuçta diabetik komplikasyonlar ve ampütasyon gene gündeme gelecektir. Oysa farklı vizyona sahip olunarak, farklı görüş açısı ile bakıldığında süreç değerlendirilecek ve hem şeker hastalığın olmadığı bir durum yaratılmış olacak ve dolayısıyla diabetik ayak ve bacak ampütasyonunun olmadığı bir dönem yaratılmış olacaktır.

Ameliyat ile hasarlı doku uzaklaştırılsa bile gangren ilerleyebilir. Dolayısı ile dokunun az kanlanması demek olan iskemiyi azaltmak ve mümkünse düzeltmek çok önemlidir. Sepsis denilen kanın zehirlenemsi olasılığı yüksek veya varsa diz altı veya diz üstü amputasyon gündeme gelebilir. Bir bacağı ampüte edilen hastaların %50’sinin 5 yıl içinde diğer bacağı da kesilecektir.


 Yara iyileşmesi için normalden daha fazla kan akımına ve oksijene ihtiyaç duyulur. Bunun için tedavide besinsel revaskularizasyon denilen bir yöntem kullanılmaktadır. Bunun için kan dolaşımının bozulmasında etken mikrobesinler CRS ile tespit edilir ve verilmeye başlanır. Bu sırada kan şekerini düşürecek ve sabitleyecek, aynı zamanda insülin ihtiyacını azaltacak destek ve takviye ürünleri de gerekecektir.

Burada yaklaşık olarak 120 civarında mikrobesin ve fitokimyasala gerek duyulacaktır. Bunlar sadece kan akımını düzeltmekle kalmayacak, aynı zamanda organların kendini tamirini düzelteceklerdir.

Bunları şu şekilde listeleyebiliriz.

1. Vitamin A (as Vitamin A Palmitate)

3,500 IU

2. Natural Beta-Carotene

1,500 IU

3. Vitamin C (as Ascorbic Acid and Calcium Ascorbate)

1,350 mg

4. Vitamin D-3 (Cholecalciferol)

800 IU

5. Vitamin E (as D-Alpha Tocopheryl Acetate and Mixed Tocopherols)

125 IU

6. Vitamin B1 (Thiamine Hydrochloride)

45 mg

7. Vitamin B2 (as Riboflavin and Ribloflavin-5-Phosphate)

15 mg

8. Niacin (as Niacin, Niacinamide and Inositol Hexaniacinate)

125 mg

9. Vitamin B6 (as Pyridoxin HCl and Pyridoxal-5-Phosphate)

125 mg

10. Folic Acid

800 mcg

11. Vitamin B12 (as Methylcobalamin)

250 mcg

12. Biotin

4,500 mcg

13. Vitamin B-5 (Pantothenic Acid as D-Calcium Pantothenate)

200 mg

14. Calcium (as Calcium Ascorbate, Calcium Citrate-Malate, D-Calcium Pantothenate)

150 mg

15. Iodine (Kelp)

125 mcg

16. Magnesium (as Magnesium Citrate, Magnesium Taurinate, and Magnesium Aspartate)

187.5 mg

17. Zinc (as Zinc Monomethionine)

37.5 mg

18. Selenium (as Selenomethionine)

20 mcg

19. Manganese (as Manganese Citrate)

3.5 mg

20. Chromium (as Chromium Polynicotinate)

375 mcg

21. Potassium (Aspartate, Phosphate, Bicarbonate)

25 mg

22. Choline (as Choline Bitartrate)

80 mg

23. IP6 (Inositol Hexaphosphate)

65 mg

24. MSM (Methylsulphonylmethane)

50 mg

25. Chondroitin Sulfate (as CS-A/CS-C from bovine gelatin)

75 mg

26. Inositol

35 mg

27. Betaine (Trimethylglycine)

19 mg

28. Silica (as Silicon Dioxide)

12.5 mg

29. Vanadium (as Vanadyl Sulfate)

2.5 mg

30. Boron (Citrate)

250 mcg

31-102. PROPRIETARY BLEND :

2,383 mg

Amino Acids (L-Cysteine HCL, L-Lysine, Arginine HCl/Pyroglutamate, DL-Methionine, L-Taurine, L-Carnosine, L-Glycine, N-Acetyl Cysteine, Acetyl-L-Carnitine, L-Citrulline, L-Histidine, L-Ornithine), Gotu Kola (Centella asiatica) (Whole Leaf), Pectic Subastances (Apple, Grapefruit), Diosmin, Citrus Biofavonoids, Glandular Substances (Spleen, Adrenal, Thymus, Hypothalamus, Pituitary/Anterior), Troxerutin Complex (std. to 85% Troxerutin), Quercetin, Curcumin (Curcuma longa Extract, std. to 95% Curcuminoids) (Rhizome), Cinnamon Extract (Cortex cinnamoni) (Bark), DMG (Dimethylglycine), Hyaluronic Acid (Sodium Hyaluronate), Hops Extract (Humulus Lupulus) (std. to 0.35% Flavonoids as Rutosides), Serrazimes® (from Aspergillus oryzae and Aspergillus melleus), Onion Extract (Allium cepa) (Bulb), Caprylic Acid (as Sodium Caprylate), Blueberry Leaf Extract (Vaccinium corymbosum), Bay Leaf Powder (Laurus nobilis), Bacopa Extract (Bacopa monnieri) (std. to 20-38% Total Bacosides), Bitter Melon Leaf Extract (Momordica charantia) (std. to 2.5% Bitter Principles), Stone Root (Collinsonia canadensis), Papain, Horse Chestnut Seed Extract (Aesculus hippocastanum) (std. to 18-22% Escin), Green Tea Leaf Extract (Camellia sinensis) (Decaffeinated, std. to 90% Tea Polyphenols), Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (std. to 92% Oligometric Proanthocyanidins), Fennel Seed Extract (4:1), Bromelain, Astragalus Root 0.3% Extract (Astragalus membranaceus), Silymarin Extract STD (from Milk Thistle Seed), Pomegranate Extract (std. to 40% min. Ellagic Acid) (Fruit), Pancreatin 8X, Olive Leaf Extract (Olea europaea), Lactoferrin, Hesperidin, Eleutherococcus senticosus Extract (std. to 0.8% Eleutherosides) (Root), Cleavers (Galium aparine), Chlorophyll (as Sodium Copper Chlorophyllin), Burdock Root (Arctium lappa), Black Currant (Ribes nigrum), Beta-Sitosterol, Ashwaganda (Withania somnifera) (std. to 1.5% Withanolides, 1% Alkaloids) (Root), Yarrow Flower Powder (Achillea millefolium), Witch Hazel Leaf (Hamamelis virginiana), Vinpocetine (from Vinca major seeds), Policosanol (from Sugar Cane Wax), Ox Bile, Marigold Extract STD (Calendula officinalis) (Flower), Guava (Psidium guajara) (Fruit), Grapefruit Seed Extract, Goji Berry Extract (3-5%Polysaccharides) (Lycium barbarum) (Fruit), Echinacea Extract STD (Echinacea angustifoliaEchinacea purpurea), Cranberry Powder (Vaccinum macrocarpon) (90% Cranberry Solids), Barberry Root Extract 4:1 (Berberis aristata), Açai Extract 4:1 (Euterpe oleracea) (Fruit), Trans-Resveratrol (from Japanese Giant Knotweed Root), BioPerine® Black Pepper Extract (Fruit).

103-120. PROPRIETARY BASE :

2,780 mg

Xylitol Crystals (Natural Source), Beet Root Powder (Beta vulgaris rubra), Citric Acid, Carrot Root Powder (Daucus sativus), Larch Arabinogalactan (Larix occidentalis), Inulin (from Jerusalem Artichoke Root), Peppermint Powder (Mentha piperita) (Leaf), Stevia Pure Powder (Stevia rebaudiana) (std. to 90% Steviosides), Spirulina, Guar Gum Powder, Probiotic Yeast (Saccharomyces boulardii), Aloe Vera Powdered Extract (200:1 Concentrate), Alginic Acid (from Algae), BeFlora® (Soluble Fiber), Triphala Extract (Terminalia belerica, Terminalia chebula, Emblica offinalis) (Fruit), Gentian Powder (Gentiana luea) (Root), Lo Han Extract (Momordica grosvenori) (Fruit), Natural Lemon-Lime Flavoring.

Eksik olan besinleri tamamlarken dolaşımın en önemli maddesi olan sağlıklı su içilmesi ayrı bir öenm kazanır. Oksijen oranını artırmak ve antioksidan kapasiteyi sağlamak için ozonterapi faydali bir yöntemdir.

Bütün bunların dışında olmazsa olmaz en önemli yöntem PHYSİOTRON ile yara iyileşmesini hızlandırmak ve kan dolaşımını sağlamaktır. 

Amputasyona alternatif bu yöntemler ile bacak kesilmekten kurtulacağı gibi gelecek senelerde diğer bacağın hastalanması da engellencektir. 

Adresimiz

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (0216) 411 95 98
  (0530) 605 36 79
Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Fenerbahçe Mah. 160/1 A BLOK PK : 34726 Kadıköy - İstanbul

Hakkımızda

Dr Remedy "SAĞLIĞINIZ BAŞARIMIZDIR" sloganına esas olmak üzere sizler için hazırladığı, size en uygun programı tespit edip bunu uygulayıp toplumu oluşturan ve oluşturacak bireylere daha anne karnından itibaren sağlık bilinci ve sağlık kazandırarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı planlar..

Sosyal Medya: