Glisemik indeks ve yük

g1

Glikoz vücudun enerji kaynağıdır. Beyin, kaslar ve diğer organları besleyen bir yakıttır. Glisemik indeks sindirim sisteminde karbonhidratların

glikoz formuna yıkılma hızını ölçmek için kullanılan tıbbi bir terim olup, gıdadaki glikozun ne kadar hızlı emildiğinin ölçüsüdür. Glikoz için değeri 100 olarak belirlenmiştir ve tüm gıdalar bu sayıya karşı endekslenir.

Çabuk sindirilen gıdalar yüksek GI'e sahiptir ve daha yavaş sindirilen besinler daha düşük GI'ya sahiptirler. Bir kaç çay kaşığı sirke ile ve taze meyve ve sebze ekleyerek yemeğin Gİ 'sini düşürmek mümkündür.Glisemik yük, gıdalarda toplam emilebilen glikozun ölçüsüdür.

Insülin indeksi, gıdalarda glikoz veya nişasta ve bazı aminoasitlerin neden olduğu kan insülin seviyeleri üzerindeki etkilerini temel alınarak yapılan bir sınıflandırma yöntemidir.

Sofra şekerinin diyabet gelişimine katkıda bulunduğu inancına karşın, şeker orta derecede (55-69) GI'ye sahiptir. Nişasta ve diğer bazı karbonhidratlardan elde edilen eşit miktarda kaloriden daha düşük kan şekeri üretir. Bu nedenle sofra şekeri şeker hastalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Adresimiz

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (0216) 411 95 98
  (0530) 605 36 79
Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Fenerbahçe Mah. 160/1 A BLOK PK : 34726 Kadıköy - İstanbul

Hakkımızda

Dr Remedy "SAĞLIĞINIZ BAŞARIMIZDIR" sloganına esas olmak üzere sizler için hazırladığı, size en uygun programı tespit edip bunu uygulayıp toplumu oluşturan ve oluşturacak bireylere daha anne karnından itibaren sağlık bilinci ve sağlık kazandırarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı planlar..

Sosyal Medya: